Ciekawe informacje

Kamienie szlachetne oraz półszlachetne stanowią znaczną część asortymentu sklepu Ewa. W tym miejscu postaramy się przybliżyć państwu, czym są, jakie mają właściwości oraz jaki znak zodiaku powinien "ubierać" dany kamień. Postaramy się w krótkiej formie opisać najważniejsze cechy kamieni oraz metali wykorzystywanych w jubilerstwie oraz litoterapii.


Szafir

Szafir w jubilerstwie

Ceniony i poszukiwany kamień kolekcjonerski. Nazwę zawdzięcza swojej niesamowitej barwie, występuje w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Spotyka się jednak odmiany szafiru w kolorach fioletu, zieleni, żółci, czy bezbarwne. W dawnych czasach uważano, iż swojemu właścicielowi dostarcza mocy magicznej oraz powoduje jego nieśmiertelność. Jest symbolem bogactwa.

Właściwości szafiru:

szafir ma pozytywny wpływ na intelekt (zwłaszcza przy chorobach umysłowych i nerwicach),
zmniejsza objawy bezsenności,
działa pozytywnie na serce oraz system nerwowy,
szafir stosuje się jako wsparcie przy medytacji.


Szmaragd

Szmaragd - biżuteria

Nazwa pochodzi od greckiego określenia „smaragdos” oznaczającego zielony klejnot. Uważany za króla kamieni szlachetnych. Znany i poszukiwany od wielu tysięcy lat przed Chrystusem. Zdobił biżuterię, amulety i przedmioty kultu. Znajdowany w grobowcach faraonów egipskich. W dzisiejszych czasach szmaragdy stosuje się do upiększania biżuterii, klejnotów koronnych czy przedmiotów sakralnych.

Właściwości:

szmaragd niweluje bóle głowy oraz żołądka,
poprawia zdolnośc zapamiętywania,
obniża napięcie, zdenerwowanie, obniża ciśnienie krwi


Akwamaryn

Akwamaryn - biżuteria

Nazwa wywodzi się od łacińskich słów „aqua marina” oznaczających woda morska. Nazwa tego kamienia powstała od jego barwy, ponieważ występuje on w odcieniach niebieskiego czy morskiego. Najbardziej ceniony i poszukiwany w okresie średniowiecza. Zdobił klejnoty koronne, a odpowiednio oszlifowane kamienie zdobiły okienka monstrancji. Wierzono uważano jest gwarantem przyjaźni i sprawiedliwości.

Właściwości:

akwamaryn ma właściwości uspokajające,
osłabia agresję,
ułatwia wyrażanie emocji oraz uczuć,
pomaga w schorzeniach tarczycy, wątroby nerek oraz żołądka.


Granat

Granat - biżuteria

Uwielbiany kamień ozdobny od wieków. Posiadający mistyczną siłę, miał wzmacniać witalność, stymulować wyobraźnie. Wierzono, iż jest kamieniem miłości oraz długich związków. Występuje w odcieniach czerwieni, fioletu, czy czerni.

Właściwości:

wspomaga leczenie anemii, białaczki, depresji,
pomaga w leczeniu oziębłości u kobiet oraz impotencji u mężczyzn,
poprawiają pracę układu hormonalnego,
zielone granaty uspokajają, koją nerwy, zółty granat zaś wspomaga pracę wątroby oraz łagodzi wybuchy agresji oraz złości.


Cytryn (kwarc żółty)

Cytryn - biżuteria

Cytryn - nazwa tego kamienia pochodzi od jego unikalnej barwy. Cytryn rzadko występuje w przyrodzie, przez co jego naturalne okazy są unikatowe i bardzo drogie. Kamień ten można uzyskać sztucznie w laboratoriach, co robiono już w średniowieczu gdzie prażono ametyst, aby uzyskać cytryn.

Właściwości:

dzieki cytrynowi zwiększa się pewność siebie noszącego oraz napawa go optymizmem,
cytryn niweluje niepokój oraz rozdrażnienie,
pomaga w nauce oraz osiąganiu celów,
pomaga w leczeniu tarczycy oraz trzustki.


Ametyst

Ametyst - biżuteria

Nazwa tego kamienia pochodzi od greckiego słowa „ ametystos” oznaczającego trzeźwość, niebędącego pod wpływem alkoholu. Najbardziej ceniony i najładniejszy z odmian Kwarcu. Uważany za symbol zakochanych. Występuje w odcieniach fioletu.

Właściwości:

koi i uspokaja umysł, jednocześnie chroni przed negatywnym mysleniem,
ametyst skłania do szczerości i oddania,
rozwija kreatywność,
pomaga w leczeniu trzustki, tarczycy, niektórych schorzeń dermatologicznych.


Agat

Agat - biżuteria

Agat - kamień szlachetny znany od przeszło 800 lat. W Sycylii odnaleziono wiele przedmiotów wykonanych z agatów przez starożytnych Scytów. Kamień ten cieszyły się ogromną popularnością we wszystkich kulturach starożytnych. Agaty są wielobarwne z duża ilością szarości i bieli.

Właściwości:

potęguje pewność siebie oraz wzmaga witalność,
agat pomaga w leczeniu epilepsji, alkoholizmu oraz urojeń,
pomaga przy dolegliwościach żołądkowych oraz bólach menstruacyjnych.


Diament

Diament - biżuteria

Jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa „adamas” oznaczającego osobę niepokonaną. Złoża diamentów odnajdziemy w Indiach, Brazylii czy Południowej Afryce. Uznawane za symbol bogactwa. Stanowią niezbędną cześć klejnotów koronnych, skarbców czy zbiorów muzealnych. Odgrywa ważną role w historii ludzkości , powstało o nim miliony legend. Mówi się, iż diament jest najlepszym przyjacielem kobiety.

Właściwości:

diament pozytywnie oddziałowuje na układ moczowy oraz pracę nerek,
redukuje napięcia psychiczne,
odpowiedni dla ludzi, których aspiracją jest kariara i sława.